Modrotisk Modrotisk

Modrotisk

Modrotisk je tradiční lidová bílomodrá tkanina vyráběná tiskem. Dřevěnými formami se nanáší „rezerva“ na bílé plátno a pak se máčí v barvící lázni z indiga. Modrotisk sloužil k ženskému odívání ve venkovském prostředí. V současné době se kromě metráže tisknou i ubrusy a prostírání různých velikostí.
Z modrotisku jsou také krásné interiérové doplňky jako zástěry, chňapky, kakemona s lidovou i církevní tématikou, kalendáře a dekorační polštářky. Velice nápadité jsou i gratulačenky s modrotiskem..

Kraslice a velikonoce Kraslice a velikonoce

Kraslice a velikonoce

Po odeznění náboženských svátků přichází velikonoční pondělí. Pro ně je charakteristická pomlázka a také kraslice. Na českém území se zdobení kraslic rozvinulo do velké výtvarné a technické rozmanitosti. Nejrozšířenější je technika zdobení voskem, dalšími technikami je vyškrabování, zdobení slámou, děrování, drátování.

Sláma, lýko, nástěnné rohože Sláma, lýko, nástěnné rohože

Sláma, lýko, nástěnné rohože

Lýko, sláma a kukuřičné šustí jsou tradiční materiály, ze kterých se vyrábějí pevážně bytové doplňky, hlavně rohože, prostírání, ošatky či kazety. Tyto výrobky vyniknou v přírodním provedení, ale také se barví do různých barevných odstínů. Z těchto přírodních materiálů mohou být vytvořeny také drobnosti jako obaly na knihy, panenky, blahopřání k různým příležitostem, vánoční ozdoby a velikonoční výzdoba.