Betlémy keramické se samostatnými darovníky Betlémy keramické se samostatnými darovníkyBetlémy keramické se samostatnými darovníky

Betlémy keramické se samostatnými darovníky

Figurální betlém je tradiční český lidový betlém. S figurkami hudebníků a řemeslníků se stal za léta již sběratelskou záležitostí. Výška figurky cca 6cm.

Betlémy z paličkované krajky Betlémy z paličkované krajky

Betlémy z paličkované krajky

Paličkovaná krajka je sepeciální, poměrně složitá krajkářská technika, která vzniká křížením a uvazování nití navinutých na paličkách podle předem navrženého vzoru.

Betlémy z kukuřičného šustí Betlémy z kukuřičného šustí

Betlémy z kukuřičného šustí

Kukuřičné šustí je tradiční materiál, který se u nás rozšířil od 17.století. Z usušených lupenů obalujících kukuřičné klasy se vytvářejí figurky zobrazující jednotlivé činnosti na venkově nebo témata spojená se svátky. Šustí se před použitím musí namočit do vody, aby se s ním lépe pracovalo. Výroba se soustřeďovala především tam, kde se kukuřice pěstovala nejvíce, a to na jihovýchodní Moravě.

 

Betlémy dřevěné Betlémy dřevěné

Betlémy dřevěné

Tyto betlémy jsou vyřezány z lipového dřeva. Jedná se o ruční práci, která má u nás velkou tradici

 

 

Betlémy keramické Betlémy keramické

Betlémy keramické

Keramické betlémy dávají možnost ztvárňovat jednotlivé figurky dle představivosti keramiků. Mohou být přírodní, neglazované nebo glazované, které svou barevností podtrhují výtvarníkovu náladu.

Betlémy sádrové Betlémy sádrové

Betlémy sádrové

Jedná se o betlémy z tvrzené sádry,která velmi věrohodně imituje dřevo.

Betlémy skleněné Betlémy skleněné

Betlémy skleněné

Výrobky jsou vyráběny z kompozičních a sododraselných skel u sklářského kahanu. Jedná se o ruční výrobu , kdy vzhled výrobku, velikost a barevné provedení má mírné odlišnosti.